nikander nikander
176
BLOG

SWOTowanie czas zacząć.

nikander nikander Rozmaitości Obserwuj notkę 5

 

W blogu SWOT – czyli jak uatrakcyjnić Salon24 wyraziłem pogląd, że jest wielkim marnotrawstwem angażowanie intelektu blogerów do działań ulotnych z których – tak naprawdę nic nie pozostaje. Oczywiście blog w takiej formie jak jest, jest pożyteczny. Raz przez to, że pozwala poznać opinie innych, raz, że pozwala leczyć kompleksy.

Postawiłem tezę, że interaktywność portali internetowych można by, zdecydowanie pożyteczniej, wykorzystać do budowy zbiorowej mądrości z wykorzystaniem metodologii SWOT pod warunkiem że:

  • narzucilibyśmy sobie dyscyplinę pisania „notek postulatywnych”, czyli blogów proponujących jakieś konkretne rozwiązanie w obszarach życia politycznego, gospodarczego itd

  • nauczylibyśmy się pisać komentarze rozwijające jeden argument za (mocna strona) lub przeciw (słaba strona) postulatowi, oraz wskazywać okoliczności dające postulatowi szansę (szanse), lub stanowiące dla postulatu zagrożenie (zagrożenie)

  • zestawiać nagromadzony materiał analityczny w formę tabeli SWOT.

Podstawową zaletą tej banalnie prostej metody jest ucywilizowanie dyskusji w ten sposób, że eliminuje ona kryterium autorytetu na rzecz kryterium argumentu. Mniej ważne staje się  kto to powiedział, ale jakie miał argumenty.

Jednym z najważniejszych obszarów stosowanie SWOT jest wypracowywanie decyzji o charakterze strategicznym. Publiczne SWOT-owanie, mogłoby nas przybliżać modelu demokracji bezpośredniej budując społeczny lobbing.

Zwykły blog, z tradycyjnym interfejsem użytkownika, nie jest narzędziem dobrym dla SWOT-owania. Wymagałby opracowania trochę bardziej rozbudowanej formatki i uzupełnienia o narzędzia sortujące. Jednak zostałem zachęcony do spróbowania, licząc, że być może się uda, albo jakiś informatyk związany z portalem stwierdzi : nie ma problemu aby wam te zabawki dać.

 

Umawiamy się:

  • pisząc notkę postulatywną wyraźnie wyróżniamy ją w tytule. Np. „SWOT – zwolnić alkohol z akcyzy”. Jeśli notka dotyczy zmiany stanu obecnego, opisać ten stan ze wszystkimi aspektami. Postulator nie powinien sugerować ani argumentów ani okoliczności postulowanej zmiany. Proponuję aby SWOT-y zamieszczać na zakładce Salon24.

  • Pisząc komentarz do notki staramy się w jednym komentarzy zawrzeć jeden argument (mocna strona, słaba strona)lub jedną okoliczność (szansa, zagrożenie)

  • W tytule komentarza wskazujemy charakter informacji np. : @ms , @ss, @s, @z odpowiednio do: mocna strona, słaba strona, szansa, zagrożenie.

  • Każdy komentator może zamieścić dowolną liczbę komentarzy dla każdego argumentu lub okoliczności.

  • Komentarze do argumentów wprowadzamy na normalnych zasadach.

 

Zachęcam blogerów do pisania „notek postulatywnych”. To na razie tylko zabawa, a może aż zabawa. Zobaczymy...

 

Swoją notkę wstawię wkrótce.

 

 

nikander
O mnie nikander

Józef Kamycki - obecnie na emigracji wewnętrznej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości